Prograsif Kalıp Nedir? Prograsif Kalıp Ne Demektir?

ojuwz tarafından tarihinde yayınlandı

Prograsif kalıp nedir?” sorusu, pek çok sektör için önem arz ettiğinden iş dünyasında gündemde olan bir konudur. Soruya temel olarak cevap vermek gerekirse; prograsif kalıp hem işverenin hem de işçilerin hızlı ve verimli çalışmasına imkân veren bir çeşit kalıp cihazıdır. 

Prograsif kalıplar; çeşitli kesme, bükme ve şekillendirme gibi işlemler için kullanılırlar. Otomotiv, elektronik, metal fabrikaları, inşaat sektörü, beyaz eşya üretim endüstrileri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Prograsif kalıpların kullanımı tasarruf, verimlilik ve insan gücü gibi pek çok avantajı beraberinde getirir. 

prograsif kalıp nedir?

Cermak Kalıp olarak müşterilerimize en kaliteli işi sunmak için çabalıyoruz. Prograsif kalıpları kullanarak ana malzemeden tasarruf etmek, üretim süresini kısaltmak ve ölçü hassasiyetini en üst seviyeye çıkartmak ilk hedefimizdir. Kaliteli iş sunabilmek için 35 yıllık bilgi ve birikimimizi siz müşterilerimize ve iş ortaklarımıza sunmaktan gurur duyarız. 

Prograsif Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır?

Prograsif kalıp tasarımı yapılırken ilk aşama bilgisayar destekli modellemedir. Tasarım yapılırken şekillendirme aşaması en önemli adımdır. Kalıp tasarımında Solidworks, Autocad, Catia, RhinoCAM, Autodesk Inventor gibi dünya çapında kullanılan çeşitli programlara başvurulur. Prograsif kalıp tasarımını yapmak için öncelikle prograsif kalıbın hangi sektörde kullanılacağı, üretimi yapacak firmanın talep ve önerileri tespit edilir. 

Daha sonraki aşamada ise kalıp tasarımı için yapılan modelleme gerekli çalışanlar tarafından kontrol edilir. Son aşamada ise bütün kontroller yapılır ve tasarım firmaya teslim edilir. Cermak Kalıp olarak bizler, en deneyimli tasarımcılar ile en iyi ve efektif programları kullanarak, müşteri memnuniyetini ve hizmette kaliteyi her zaman en yüksek düzeye çıkartmanın garantisini veririz.

Prograsif Kalıp Hangi Sektörlerde Kullanılır?

‘’Prograsif kalıp ne demek?’’ sorusu ile, prograsif kalıpların hangi sektörlerde kullanıldığı da merak edilenler arasında yer almaktadır. Prograsif kalıplar, makineleşen günümüz fabrikalarının pek çoğunda kullanılır. Prograsif kalıpların kullanıldığı bazı sektörler şunlardır:

  1. Otomotiv sanayi, bu fabrikaların en başında gelen sektörlerden birisidir. Otomotiv sanayine prograsif kalıpların kullanımı ile, üretimde maksimum verim ve minimum hata payı hedeflenir. İnsan gücünden ziyade insan aklından yararlanmayı hedefleyerek, en kısa sürede en çok otomobilin üretilmesine önem gösterilmektedir.
  2. Elektronik, prograsif kalıpların kullanıldığı pek çok sektörden bir tanesidir. Sadece büyük çaplı değil, aynı zamanda küçük aletler ve eşyalar için de prograsif kalıplardan yararlanılır. Mikser, mutfak robotu, mikrodalga gibi çeşitli ev aletlerinin yapımında mutlaka prograsif kalıplar kullanılır.
  3. Beyaz eşya yapımında da sıklıkla kullanılan prograsif kalıplar, makinelerin büyük metal parçalarının doğru ve nizami bir şekilde kesilmesi, monte edilmesi gibi pek çok işlemde kullanılmaktadırlar. Evlerimizde bulunan çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi ve kurutucu gibi pek çok beyaz eşyada prograsif kalıplardan fayda sağlanmaktadır. 
  4. Toplum için en önemli olan hizmetlerden biri olan sağlık sektöründe de prograsif kalıpların geniş kullanımı söz konusudur. MR cihazları, tomografi, yüksek basınçlı oda cihazları gibi pek çok tıbbi makinelerin yapımında prograsif kalıplardan yararlanılır.

Prograsif Kalıp Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Prograsif kalıp, insan gücünü en aza indirerek otomatik ve hızlı üretim yapmak için kullanılan cihazlardır. Buradan hareketle prograsif kalıpların kullanımıyla fabrikalar ve müdürler, pek çok açıdan avantajlara sahip olurlar. 

Söz konusu avantajların en önemlilerinden bir tanesi, genel maliyetin düşmesi ve aylık/yıllık bazda kâr payı ve cironun artmasıdır. Ana malzemeler nizami bir şekilde kesilip düzenlediğinden, toplam tasarruf da artacaktır. 

İnsan gücünden ve vaktinden daha fazla yararlanma imkânı veren prograsif kalıplar, mevcut üretim süresini açısından büyük bir kolaylık sağlama potansiyeline sahiptirler. Prograsif kalıplar sayesinde, kısa sürede daha fazla ve daha verimli üretim yapma imkânına erişilir. 

Modern çağın gerektirdiği gibi günümüzde pek çok fabrika dijitalleşme yoluna girmektedir. Bilgisayar destekli üstün programlarımız ile tasarlanan prograsif kalıplar; hassas uzunluk, kalınlık, derinlik gibi çeşitli değişkenler bakımından büyük avantajlara sahiptirler. 

Kategoriler: Engineering

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir