CAD Tasarımı Nedir? Nasıl Kullanılır?

ojuwz tarafından tarihinde yayınlandı

CAD tasarımı nedir?” sorusu birçok kişinin son dönemlerde araştırdığı bir konudur. Siz de bu konuyu merak ediyorsanız, hemen yazımızı okuyun!

cad tasarımı nedir

Bilgisayar destekli tasarım programları, birçok alanda ve endüstride önemlidir. Bu alanlarda çalışanlar arasında sorusu sıkça sorulmaktadır. CAD tasarımı, az önce belirttiğimiz alanlarda size fayda sağlayan yazılımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kariyerinizin ilerlemesi açısından konuyla ilgili detaylı bilgi almanız gerekiyor.

Biz de bu içeriğimizde CAD tasarımıyla ilgili sizin işinize yarayacak bilgiler paylaşacağız. Öncelikle ayrıntılı bir şekilde “CAD tasarımı nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Ardından CAD tasarımıyla alakalı en çok merak edilenleri kaleme alacağız. Hazırsanız, başlayalım.

CAD Tasarımı Nedir?

CAD, bilgisayar destekli tasarım anlamına gelmektedir. Bilgisayarların kullanılarak tasarım ve planların oluşturulmasını sağlar. Profesyonellerin işlerini daha iyi verimli biçimde tamamlamasına olanak tanır. Birçok farklı sektörde profesyoneller, işlerini daha iyi biçimde yapabilmek için bu yazılımı kullanır. Bilgisayar destekli tasarım CAD, çok fazla faydaya sahip bir yazılımdır:

 • Tasarımlarınızı oluştururken CAD kullanmak, daha hızlı tamamlamaya yardımcı olur. Manuel olarak planları yapmadığınız için ölçmeye gerek kalmaz. Bileşenlerin daha hızlı biçimde oluşmasını sağlar. CAD, tasarılarınızın planlanması ve oluşturulması sürecinde yeterliliğe sahiptir.
 • Tasarımları planlarken hata yapma olasılığını en aza indirir. Bir problem oluşsa bile manuel işlemlere göre daha kolay çözülür.
 • Yapılan tasarım çalışmalarınızı programa sahip olan kişilerle paylaşma şansınız vardır.
 • Tasarımlarınızın görselleştirilmesi açısından büyük bir kolaylık sağlar. 3 boyutlu tasarımlar yapılabildiğinden ortaya çıkabilecek hataları daha net görebilirsiniz.
 • Otomatik üretim yapan bir şirkete sahipseniz, CAD büyük bir kolaylık sunar. CAD tasarımları, üretim makinelerine girerek hızlı işlem yapmanıza fayda sağlar.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı siz de sektörünüzün gelişmesi için CAD tasarım programına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu üretim maliyeti açısından size kolaylık sağlayacaktır.

CAD CAM Tasarım Nedir?

CAD tasarımı nedir?” sorusuna cevap verdikten sonra CAD Cam tasarımı konusuna değinmeye karar verdik. CAD CAM tasarım, bilgisayarda yapılan tasarımlarda bir veya daha fazla grafik gösterimini içermektedir. Aynı zamanda yazıcı ve çizici gibi diğer çevresel donanımlara da sahiptir.

CAD CAM için önemli olan koşullardan biri grafiklerdir. Bilgisayar grafikleri, tasarımcıya yeni bakış açısı kazandırma fırsatı verir. Bu sayede grafikler üzerinde 3 boyutlu çalışmaların yapılmasını ve istenildiği gibi müdahale edilmesini sağlar. Yapılan çalışmalar tasarımın başarısını arttırabilir. Yüksek verimlilik açısından üretimin en iyi şekil yapılması mümkündür. 

Bilgisayar Destekli CAD Tasarım Programları Nelerdir?

Bu başlığımıza kadar “CAD tasarımı nedir?” sorusuyla ilgili gerekli bilgiyi size sunduk. Konuyla ilgili bir diğer merak edilen unsur, programlardır. Günümüzde CAD tasarım programı ile ilgili birçok seçenek vardır. Bunlar, genel olarak amaca göre değişiklik gösterir. En sık kullanılan programların aşağıdaki şekilde sıralanması mümkündür:

 • AutoCAD
 • CATIA
 • Solidworks

Amaca uygun olarak seçilen programlarla iki ya da üç boyutlu tasarımlar oluşturulabilir. Örneğin; metal levhadan üretilen parçalar için iki boyutlu tasarımlar uygundur. Ancak çelik için üç boyutlu tasarımlar yapılabilir. Profesyonel bir tasarımcının, konuyla ilgili gerekli olan tüm işlemleri bu programlar sayesinde doğru şekilde gerçekleştirme imkanı vardır.

CAD Tasarımı Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Daha önce belirttiğimiz gibi CAD yazılımlarıyla yapılan tasarımlar birçok farklı sektörde kullanılır. CAD yazılımının en fazla kullanıldığı alanları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Mimari: Bina planlarını oluşturmak amacıyla mimarlar, bilgisayar yazılımlarını kullanırlar. Yeni yapıların oluşturulabileceği gibi mevcut alana eklemeler yapılabilir. 
 • İnşaat Mühendisliği: İnşaat mühendisleri, çalışmaları alanında yerleşim yerlerini oluştururlar. Su borularının planı, kanalizasyon ve yol çalışmaları için CAD kullanılabilir.
 • Havacılık: Hafif ve ağır uçakların tasarımları oldukça karmaşıktır. CAD sayesinde bu karmaşık yapı, kolay biçimde çözülebilir.
 • Elektrik Mühendisliği: Elektrikle çalışan parçaların planlanması için CAD programı oldukça faydalıdır.
 • Otomotiv: Havacılık gibi otomotiv sektöründe de karmaşık bir yapı mevcuttur. CAD, otomotiv mühendislerin ihtiyacı olduğu tasarımları yapmak için kolaylık sağlar.
 • İmalat: Fonksiyonel ürünlerin yaratılması için iyi bir planlama yapılmalıdır. CAD yazılımı doğru tasarımların oluşması için bu sektörde kullanılabilir.

Yukarıdaki sektörlerde kullanılan CAD yazılımı, planlamadan üretime kadar geçen süre içinde size yardımcı olur. Projelerinizin daha verimli şekilde tamamlanması için kritik öneme sahiptir. Böylece sektörünüzde ilerleme ihtimaliniz artar.

Kategoriler: Engineering

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir