Aparat Mastar ve Kontrol Fikstürleri

Aparat Mastar ve Kontrol Fikstürleri

Aparat Mastar ve Kontrol Fikstürleri

Kendi bünyemizde seri imalatını gerçekleştirdiğimiz parçaların kalite kontrol sürecini iyileştirmek için veya müşterilerimizin istekleri için özel aparat, mastar ve kontrol fikstürleri imal etmekteyiz.

Aparat ve kontrol fikstürleri, üretim sürecinde ya da farklı endüstriyel süreçlerde, parçalarını doğru konuma yerleştirmek ve o konumda sabit tutmak amacıyla veya ölçümlemek için kullanılır. Üretim maliyetini azaltırken süre de kazandıran aparatlar bunu yaparken kalite standartlarının da korunmasına yardımcı olur. Fikstür aparat denilince akla ilk gelen çeşitleri:

 

  • Kaynak Fikstürü

 

  • Montaj Fikstürü

 

  • Kontrol Fikstürü

 

  • Ölçüm Fikstürü

 

Aparat ve Kontrol Fikstürleri Ne İşe Yarar?

Üretim esnasında yenilenebilirlik ve değiştirilebilirlik sağlayan kontrol fikstürleri, üretim maliyetini de azaltır. Bu ekipmanlar süreci daha güvenli ve çok daha hızlı hale getirir. Kontrol fikstürlerinin yardımıyla kesin sonuçlar saptanır, operatöre bağlı yaşanacak ölçüm hatalarının önüne geçer.

 

Fikstür Aparat Tasarım ve İmalatı

Fikstür aparat tasarım ve imalatı işlemi sırasında uygulanacak prosesler kullanım amacı ve ne kadar hassasiyete sahip olması gerektiğiyle ilgili yakından ilişkilidir. Tüm bunların yanında kullanım miktarı gibi birçok kıstas göz önüne alınmalı, parçadan bütüne mantığı ile önce bunların tasarımları yapılmalıdır. Ardından üretimi ve kullanımı gerçekleştirilebilir. Kullanılacak malzeme, kullanım sebebi, sahip olması gereken duyarlılık ve kullanım miktarı gibi birçok istatistik göz önüne alınarak ilk önce bu adımların tasarımı, sonrasında üretimi ve sonuç olarak kullanımı gerçekleştirilmektedir. Fikstür imalatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kontrol Fikstürü Nedir?

“Kontrol fikstürü nedir?” sorusunun en keskin cevabı, yüksek hacimli üretim yapan fabrikalar ve atölyelerin kalite seviyesini maksimum seviyede tutmak amaçlı kullandığı doğrulama ekipmanlarıdır. Kontrol fikstürleri, kalitede ve üretimde sürekliliği sağlar.

 

Kontrol Fikstürü Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kontrol fikstürü tasarımı, üretilen ürünlerin istenen ölçülere sahip olup olmadığının kontrolünü yapan bir ekipmandır. Aslına bakıldığında bir inceleme aletidir. Bu inceleme yapılırken belirli kıstaslara dikkat edilmelidir. Bu kıstaslar:

 

  • Doğru Ölçek Şekli

 

  • Ölçümü Yapılacak Aparat Şekli

 

  • Ölçek ve Kontrol Arasındaki Konum

Bu kıstaslara dikkat edilmeli ve ölçüm boyunca bu değerler değişmemelidir.

 

Mastar İmalatı Nasıl Yapılır?

Mastar imalatı çelikten yahut dökme çelikten yapılır. Bu çelik önce sertleştirilir ardından hassas ölçüyle taşlanır ve istenilen boyut verilir.

Mastarlar, üretilen parçaların ve bu parçalar bütününün muayenesinde kullanılmaktadır. Bu yüzden mastar imalatı söz konusu olunca büyük bir dikkat gerekir. Nitekim yanlış yapılmış bir mastar imalatı hatalı muayenelere yol açar. Mastarlar basit yapılıdır. Hareketli parçaları yoktur. Kontrol yapılacak yüzeyin tamamını kavrarlar.

 

Mastar Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Mastar kullanımıyla üretim hem hız kazanmış hem de kalite ve kesin sonuç anlamında devrim geçirmiştir:

 

  • Denetlemeyi hızlandırır.

 

  • Seri imalat için oldukça uygundur

 

  • Çalışandan tasarruf eder

 

  • Doğrusal ve geometrik özellikleri kontrol edebilirler.

 

  • Ekonomiktir.