Fason Üretim Nedir? Ne Demek? 

ojuwz tarafından tarihinde yayınlandı

Üretim dünyasında sıklıkla karşılaşılan “Fason üretim nedir?” sorusuna, içeriğimizde detaylıca yer vereceğiz. Kısaca tanımlamak gerekirse, son derece avantajlı bir sistem olduğundan söz edilebilir. 

 “Fason üretim ne demek?” sorusuna yanıt arayanlar için kapsamlı bir şekilde cevap verebiliriz: En basit anlamıyla fason üretim, bir firmanın başka bir imalatçı firmaya, kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik ürünler ürettirmesini ifade eder. Bu üretim şeklinde ürünlerin markaları ya imalatçı firmaya ya da ürünleri ürettiren firmaya ait olabilir.

fason üretim nedir? ne demek?

Fason üretimde üretilen ürünlerin halka arzı ve pazarlanması, her iki firmaya da ait olabileceği gibi üreticiye ya da üretimi yaptıran firmadan birine de ait olabilir. Bu üretim şekli genellikle büyük markalar ya da işletmeler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Fason üretimin avantajlı olduğundan söz etmiştik. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Fason üretim hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fason Üretim Nasıl Yapılır?

Fason üretimin hem marka sahiplerine hem de markanın ürünlerini üreten diğer ikincil üreticiye birçok avantajı bulunmaktadır. Bu bağlamda “Fason üretim nasıl yapılır?” sorusu, üreticileri meraklandıran konulardan biridir.

Fason üretim için gerekli olan bazı süreçler ve prosedürler vardır. Bu işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gerekli izinlerin çıkarılması
  • Sözleşme yapılması
  • Örneklerin alınması
  • Kalite kontrollerinin yapılması 
  • Hata payı araştırmaları   

Ürün sahibi olan firmaların küçük imalatçılara destek vermesi açısından da sıklıkla fason üretim tercih edilir.

Fason Yapılan İşlerimizden Bazıları Nelerdir?

Kalıp tasarımları, imalatı ve ürün geliştirme alanlarında 40 yıllık deneyim ile çalışmalarını sürdüren Cermak Kalıp, fason üretimden faydalanan firmalardan biridir. İş gücü ve üretim maliyetlerinden tasarruf ederek yüksek kalitede ürünler elde edilen işlerden bazıları şunlardır:

  • Pres baskı işleri
  • Makine imalatı
  • Sac kesim 
  • Kalıp çıkarma

Fason üretimde bulunan bu işler sayesinde küçük işletmelere destek vermek ve yeni açılacak işletmelerin önünün açılması gibi bazı faydalar sağlanır.

Fason Pres Baskı İşleri 

Fason pres işleri çok büyük miktarlarda güç gerektiren sac parçalarını presleme ve baskılama işlemlerini gerçekleştirir. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre her şekilde presleme üzerinde çalışmalar hız kesmeden sürdürülür.Fason pres baskı ile 5 ton ila 150 ton arasında kuvvet uygulayabilen imalat makineleri ile yüksek kalitede üretim yapılabilir. Hızlı ve pratik bir şekilde sürdürülen baskılama işlemleri yüksek kalitede ürünler meydana getirir.

Fason Makine İmalatı

Fason makine imalatı sayesinde her müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda her türlü sektör için özel olarak tasarlanan makine imalatları yapılmaktadır. Prototip ürün çıkarma, aparat ve makine imalatlarını yıllardır yüksek kalitede gerçekleştirilmektedir.

Fason Sac Kesim 

Fason sac kesim ile kullanılan yüksek kaliteye ve verime sahip sac kesim aparatları sayesinde hem yurt içinde hem de yurt dışında en üst seviyede sac kesimi yapılmaktadır. Bu hizmetin verildiği sektörlerin başında otomotiv, beyaz eşya, sağlık ve inşaat sektörleri gelmektedir.

Fason Kalıp Çıkarma 

Fason kalıp çıkarma çalışmaları en üst düzey yeni nesil teknolojik makineler kullanılarak yapılmaktadır. Özellikle sac parçalarından her türlü kalıp çıkarımı gerçekleştirilir. Dünyanın en önemli sektörlerine hizmet sağlanır.

Talaşlı İmalat Fason İş Veren Firmalar Arasında Cermak Kalıp

Talaşlı imalat fason iş veren firmalar arasında önemli bir yere sahip olan Cermak Kalıp, sipariş üzerine çalışmaktadır. Fason CNC kesim işleme merkezi sayesinde kaliteli talaşlı imalat yapılabilmektedir. Yeni nesil teknoloji ile donatılan torna ve freze tezgahları ile son derece kaliteli imalatlar gerçekleştirilir. Bizimle iletişime geçmek için tıklayın!

Kategoriler: Uncategorized

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir