Dişi ve Erkek Kalıp Nedir? Özellikleri Nelerdir?

ojuwz tarafından tarihinde yayınlandı

Üretim sektöründe kullanılan en önemli ekipmanların başında kalıp türleri gelir. Birbirinden farklı malzemelerle üretilen bu kalıplar arasında ön plana çıkanlar erkek ve dişi kalıplardır. Çeşitli ürünlerin kalıplanarak seri üretime geçmesine ön ayak olan dişi ve erkek kalıp nedir, özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır? Merak edilen tüm konuları sizler için derledik. 

Kendi içinde birçok avantajı sunan dişi ve erkek kalıplar küçük ya da büyük birçok parçanın üretiminde kullanılır. İlk etapta maliyetli olduğu kanısına varılan ancak sonraki aşamalarda bunu ortadan kaldıran yöntemlerin başında gelir. Etrafınızda gördüğünüz birçok ekipmanın üretiminde tercih edilen bu kalıplar hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

Sac Metal Kalıp

Dişi Kalıp Nedir? 

Profil ve ölçü olarak birbirine benzeyen parçaların seri bir şekilde üretilebilmesini sağlayan bloklara kalıp ismi verilir. Kullanım alanı ve şekline göre kendi içerisinde pek çok türe ayrılır. Bu türlerden biri olan dişi kalıp nedir, bir de yakından bakalım. 

Dişi kalıp havada, yağda veya suda sertleşme gösteren alaşımlı çelik ya da karbonlu malzemelerden üretilen bloklardır. Tek ya da parçalı olarak hazırlanabilen dişi kalıplar “sabit kalıp” ismiyle de anılır. Bu tarz kalıpların kullanıldığı işlemlerde besleme sistemi dişi kalıp tarafından koyularak işlem gerçekleştirilir.

Dişi Kalıp Özellikleri Nelerdir? 

Dişi kalıplar başta alaşımlı çelik olmak üzere karbon gibi çeşitli malzemelerden üretilen bloklardır. Su, hava ve yağda sertleşebilen böyle kalıplar kalıplanmak istenilen malzemeye göre tek ya da parçalı olarak hazırlanabilir. Genel olarak özellikleri nelerdir diye bakılacak olursa şu maddeler ön plana çıkar:

 • Dişi kalıplar kullanılarak hazırlanacak ürün boyutu eğer kalıptan büyükse tek parçalık dişi kalıp kullanımı görülmez. Genellikle parçalı olarak hazırlanır ve kalıplama esnasında bütünlenir.
 • İşlenmesi zor kalıp türleri arasında yer alır.
 • Daha çok küçük ve karmaşık parçaların üretilmesinde tercih edilirler.
 • Çok parçalı dişi kalıplar kolay montajlanabilir yapılarıyla dikkat çekerler.
 • Birbirinden farklı kalıplama işlemlerinde kalıplanması kolay bloklar olarak ön plana çıkarlar.
 • Uygulanmak istendiği alan hesaba katılarak yaygın bir parça üretimi için aranıyorsa kolayca piyasadan temin edilebilirler.
 • Tek parçalı dişi kalıplar genellikle kalıp alt tabakasında ya da kalıp alt tabakasına açılmış kanallara monte edilerek kullanılır.
 • Kalıplanmak istenilen parçanın dış yüzeyi için sıkça kullanıldığı da görülebilir.

Sizlerde parça üretiminde en çok kullanılan kalıpları görmek ve “Dişi kalıp nedir?” sorusuna birinci ağızdan yanıt almak için hemen şimdi Cermak Kalıp firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Erkek Kalıp Nedir?

Sanayi üretimlerde faydalanılan kalıp türleri arasında erkek kalıp çeşitleri de yer alır. Kalıbın iç kısmı için tercih edilen bu kalıplar birbirinden farklı kalıp ekipmanlarıyla desteklenir. Dişi kalıplarla birlikte kullanılan bu kalıp türü makinenin hareketli olduğu alanlarda sıkça kullanılır. Uygulanan kalıplama yöntemleriyle üretilmek istenilen parçanın dişi kalıptan ayrılarak ortaya çıkarılmasını sağlar.

Erkek Kalıp Özellikleri Nelerdir? 

Kalıp boşluğunun oluşmasında rol oynayan erkek kalıp, kalıplama işlemlerinde erkek plaka ismiyle de anılır. Erimiş polimerlerle birlikte kullanımı yaygındır. İtici plakalar sayesinde kalıbın dişi kalıptan ayrılmasını destekler. Buna göre erkek kalıp özellikleri arasında dikkat çeken noktalar şunlardır:

 • Dişi kalıp içine girerek parçanın kalıplanmasında kullanılır.
 • Hareketli plaka ismini de alır.
 • İticiler sayesinde dişi kalıptan ayrılarak kalıplanmak istenen parça kalıbını hazırlar.
 • Kalıplama işleminden sonra soğutulması gerekir. 
 • İtme ve çekme mantığıyla çalışır.

Dişi Kalıp ve Erkek Kalıp Farkları Nelerdir? 

Birbirinin tamamlayarak çalışan dişi ve erkek kalıp çeşitleri gündelik hayatta karşınıza çıkan birçok parçanın kalıplanmasında kullanılabilir. Birbirlerinden farklı özellikleri bulunan bu kalıplar seri üretim istenilen durumlarda büyük avantajlar sağlar. İstenilen ebat ve büyüklüklerde parça kalıplamaya yardımcı olan dişi kalıp ve erkek kalıp farkları şu şekilde listelenebilir:

 • Dişi kalıplar hareketliyken erkek kalıplar sabittir.
 • Erkek kalıplar dişi kalıpların iç kısmına girerek baskı işlemine başlar. 
 • İki kalıbın birbirinden ayrılması için itme – çekme ekipmanları kullanılır.
 • Dişi kalıplarda delikli yapısıyla dikkat çekerken erkek kalıplar bu deliklere uygun çıkıntılarla hazırlanır.
 • Kalıp malzemesini hızlı bir şekilde ısıtıp soğutma sistemine göre çalışırlar.
 • Dişi kalıplar baskının dış yüzeyini oluştururken erkek kalıplar iç yüzeyini oluşturur.

Dişi ve erkek kalıp hakkında merak edilen detaylara ve fiyatlandırma politikasına firmamız Cermak Kalıp’tan ulaşabilirsiniz. Özel imalat faaliyetleriyle ön plana çıkan firmamız sayesinde prototip kalıplar için de destek alabilirsiniz.

Kategoriler: Mechanical

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir